Duben - měsíc jater


Pomalu se s námi loučí zima (se znalostí předpovědi počasí na následující dny, se zdá, že bude její odchod ještě pomalejší, než jsme čekali). S jarem je často spojován pojem očisty, nebo také detoxikace organismu. Nenechte se však zmást marketingem výrobců, kteří z takových kampaní profitují. Detoxikační procesy probíhají v našem těle neustále, jedním z orgánů zodpovědným za tuto činnost v lidském těle jsou játra, která v dubnu hlásí oslabenou funkci, podle podle tradiční čínské medicíny. Játra mají v těle nezastupitelnou roli, především ve zpracování látek z krve, ale jsou unikátní právě v detoxikaci organismu od škodlivin (často jsou přezdívány chemická továrna), které se do těla mohou dostat potravou nebo si je může tělo vytvořit v průběhu látkové přeměny. Játra tyto toxické látky dále metabolizují tak, aby mohly být z těla vyloučeny.
Jak se projevuje oslabení jater? Na fyzické úrovni únavou. Často se s tím pojí výraz jarní únava, která může mít souvislost právě s oslabenými játry. Zejména pokud jste v zimě sahali až příliš po těžkých a mastných pokrmech (k nimž nás to právě v zimě táhne zcela přirozeně), nebo jste prodělali nějaké to nachlazeni s nutností použít léky, byla játra (a nejen ona) ve velkém zápřahu.Dále také oslabení poznáte podle slabých, lámajících a třepících se nehtů a potížemi se zrakem.
Na psychické úrovni játra kumulují všechny nezpracované emoce. Vše, co v sobě dusíme a nijak neventilujeme, je oslabuje. Také jim moc nepřidá agrese, hněv a zlost. Právě hněv, který se objeví při každé malichernosti, by vás měl upozornit, že je potřeba se na ně zaměřit.
A jak tedy játra podpořit? Rozhodně jim prospěje, když stravu odlehčíte a vyvarujete se tučných, mastných, přeslazených pokrmů a alkoholu. Nejvhodnější doba pro zahájení menší úpravy jídelníčku bývá po úplňku (tentokrát se jej dočkáme v pátek 19.04.), kdy bude měsíc couvat a tělo je připraveno na odlehčení. Rozhodně se vyplatí zařadit také kapky/olej/čaj z ostropestřce mariánského, který má opravdu vynikající účinky, co se posílení a ozdravení jater týká. Dále stojí za vyzkoušení čaj z pampelišek (doporučuji neporcovaný, který se dá dobře sehnat v lékárně), přiměřený pohyb a dostatečný spánek. Játra mají ohromnou regenerační schopnost, takže i malá podpora může udělat doslova divy. Na psychické úrovni určitě prospěje si věci nebrat osobně, protože málokdy jsou domnělé a subjektivní pocity o útoku, osobního charakteru. Pokud vás někdo během dne naštval, večer se posaďte, zavřete oči a prodýchejte to. Můžete si představovat, že se na danou osobu usmějete a nebo ji obejmete (skoro nepředstavitelné, že:))), má to skvělé, osvobozující účinky. Tak krásné jaro.💕