Leden - měsíc močového měchýře

Vánoce a starý rok za námi a nový rok, čistý jako list papíru, čeká na svůj příběh. Někde jsem četla, že leden bývá vnímán jako jeden z nejsmutnějších měsíců. Zřejmě to je kvůli tomu, že konec zimy v nedohlednu, sluníčko schované daleko za obzorem a celá příroda pohroužená do hlubokého zimního spánku. Je tedy potřeba dodat si hřejivého pocitu alespoň zevnitř. Třeba vám k tomu pomůže moje dnešní povídání, které je zaměřeno na další tělesný orgán, jehož funkce je v měsíci lednu oslabena. Jedná se o močový měchýř. Bývá opomíjen, mnohdy se jeho funkce podceňuje, ačkoliv slouží k odvodu tekutých odpadních látek (produkt tělní chemické čističky - ledvin) prostřednictvím moči. Jeho oslabení se projevuje častou potřebou močení, která bývá doprovázena nepříjemnými pocity pálení (ale také nemusí). Svojí nejnižší funkci zaznamenává mezi 3 - 5 hodinou ranní, proto máte-li s ním problémy, časté chození na 'malou' během noci, pravděpodobně znáte. Močovému měchýři vůbec nesvědčí chlad a je na něj velice náchylný.
Z psychického hlediska se v močovém měchýři kumuluje tlak, který na nás je vytvářen v okolí a máme strach se mu postavit, nebo jej nejsme schopní unést. Především proto, že se bojíme selhání nebo naší neschopnosti dostát očekávání okolí. Krásně to lze demonstrovat na malých dětech (které se chovají intuitivně) a problému nočního pomočování, který (někdy) není ničím jiným než úlevou dětí od příliš velké zátěže (tlaku) ve škole nebo ze strany ambiciózních rodičů.
Jak tedy močový měchýř posílit? Dělá mu dobře teplo zevnitř, takže určitě nic nezkazíte zázvorovým čajem, šípkovým čajem (ten obecně velmi dobře působí na problémy s močovým měchýřem) a potravinami, které organismus zahřívají (vařená zelenina, luštěniny, křen, česnek aj.). Nejlépe, když je zařadíte do jídelníčku mezi 15 - 17 hodinou, kdy bývá jeho aktivita nejvyšší. Je dobré si hlídat pitný režim, abychom okolo 2 litrů tekutin (kam nepočítáme kávu, černý čaj) každý den vypili a mohly se škodliviny močí dostat ven. Dále nezapomínejte na teplé ponožky a dlouhý svetr, který nedovolí ofouknutí bederní části zad. Že vám to připomíná rady našich babiček? Jejich moudra jsou věčná..
Po psychické stránce to je trošku složitější. Nenechat se tlačit očekáváním druhých nebo i svých (zvláště, když jsme měli ten Nový rok plný předsevzetí, do kterých se nám teď ani moc nechce) je nelehký úkol, především v dnešní době, kdy je běžné své (nejen novoroční) úsilí, 'šťastný' život a zážitky demonstrovat na sociálních sítích. Dnes jsme virtuální realitou ovlivněni všichni (někdo méně, jiný více), je to zkrátka součást dnešní doby. To však na nás může vyvíjet nezdravý tlak a tendence se srovnávat s domnělou realitou nebo image, kterou si na sociálních sítích budujeme. Není však všechno zlato, co se třpytí a snažit se vyrovnat výslednému, naleštěném pozlátku někoho jiného (a nemusí jít jen o virtuální realitu) je téměř vždy bránou do pekel, která nám ke zdravému sebevědomí, sebelásce a spokojené rodině nepomůže. Proto dejte na vnitřní intuici a leden využijte pro duševní očistu (bez tlaku novoročních předsevzetí, která se stejně nejlépe plní na jaře, kdy se vše probouzí a máme příliv nové energie) a odpočinek, ať máme na ten celý nový rok dostatek duševní a fyzické síly.. ❤️❤️