Zázvor


Umíte si představit bez zázvorového čaje podzim? Víte, že jím lze skvěle posílit imunitu, nebo zarazit počínající nachlazení? Pro svojí lehce štiplavou chuť, ho ale každý nemá rád a také svými vlastnostmi nemusí být pro všechny vhodný.
Máte-li se současným podzimním počasím pocit chladu a to vám ubírá na náladě, je zázvorový čaj ten pravý pomocník. Díky schopnosti aktivovat cévní systém, pocitově prohřívá organismus a zlepšuje náladu (obsahuje vitamíny B3 a B4, kteří se nám starají o psychickou pohodu). Dále stimuluje krevní oběh a tím zlepšuje prokrvení celého těla, a tak nám může pomoci od studených rukou a nohou nebo také od migrény. Pokud však trpíte na krvácivá onemocnění nebo akutní krvácivé stavy (hemeroidy, silná menstruace apod.), raději se mu vyhněte, protože může krvácení ještě zesílit. Z tohoto důvodu se nedoporučuje ani v pokročilejším stádiu těhotenství, kdy může negativně působit na již překrvenou dolní část těla.
Pro jeho antiseptické a protizánětlivé účinky se vřele doporučuje při počínajícím nachlazení (nebo i jako prevence), uvolňuje ucpaný nos, zmírňuje bolest v krku (v tom případě lze cucat kandovaný zázvor), nebo usnadňuje odkašlávání.
Často se můžete setkat i s tím, že jsou hojně diskutované pozitivní účinky zázvoru při potížích s trávením. S tím lze souhlasit, protože zázvor obsahuje vlákninu (nedoporučuje se však malým dětem), takže umožňuje trávení srovnat (pomůže i od zápachu z úst, který většinou souvisí se špatným trávením). Nemělo by se to s ním však přehánět, protože při nadužívání může dokonce trávicí problémy sám vyvolat. Zajímavý je i jeho účinek při nevolnostech například z pohybu (v autě, letadle apod., které jsou způsobeny rozdílem mezi tím, co vidí oko a co cítí citlivé orgány ve vnitřním uchu. Oči se pohybu přizpůsobují, ale vnitřní ucho ne, a proto jsou do mozku vysílány dva rozdílné impulzy, které způsobují nevolnost), kdy se doporučuje před cestou loupaný zázvor žvýkat (na rozdíl od tišících léků, nezpůsobuje ospalost). Udává se, že je i skvělým pomocníkem při těhotenských nevolnostech (prodává se ve formě lízátek, bonbonů apod.), z vlastní zkušenosti vím, že při silných těhotenských nevolnostech je i zázvor krátký a nezbývá než tento čas přečkat.
Poslední zajímavostí je jeho schopnost stimulovat jaterní činnost, a tím podpořit přirozenou detoxikaci organismu. Neměl by tedy rozhodně chybět na vašem stole, chystáte-li se nějaké to kilo zhubnout.
Jak si připravit účinný zázvorový čaj?
1-2 lžičky čerstvého strouhaného zázvoru zalijeme horkou vodou (ne vroucí) a necháme chvilku odstát. Před podáváním můžeme dosladit medem.