Listopad - měsíc plic

Jako každý měsíc tak i tento se podíváme na zoubek orgánu, který je v daném měsíci nejvíce oslaben. V listopadu jsou to plíce.
Co o nich víme? Jedná se o párový orgán, který je uložen v hrudním koši a je zodpovědný za výměnu plynu mezi krví a vzduchem. Nádechem se do plic dostane kyslík, jenž je krví rozvážen do každé buňky v těle, výdechem se z těla dostává oxid uhličitý. Výdech by měl být dvakrát delší než nádech, aby z těla odešlo co nejvíc oxidu uhličitého, a tím více bylo místa v plicních sklípcích na čerstvý vzduch následným nádechem. Správné dýchání je nesmírně důležité, neboť je prevencí proti nachlazení, zlepšuje náladu a napomáhá dobrému spaní. Doporučuje se dýchat pouze nosem, protože sliznice v nose zachycuje nečistoty a vzduch ohřívá. Plíce jsou velice náchylné na chlad z vnějšího okolí a často podléhají zánětům.
Z psychologického hlediska plicím značně ubírá energii smutek, žal, beznaděj, úzkost, plačtivost a dojímání se. Asi si každý z vás vybaví nějakou životní situaci, kdy cítil, jak se mu smutkem sevřel celý hrudník a nemohl dýchat. Dlouhodobé oslabení plic (a prožívání nějakého trápení) má však za následek chřadnutí celého organismu, protože plíce zásobují každou buňku v těle kyslíkem.
Jak tedy posílit plíce v listopadu? Zaměřte se na správný dech s delším výdechem. Jednoduché dechové cvičení vás dokáže nakopnout a pozitivně naladit na celý den. Co k tomu potřebujete? Vůbec nic, nejlépe ihned po probuzení, se zhluboka desetkrát (i víckrát) nadechnout a dlooouze vydechnout nosem. Z potravin je dobré zařadit zvláště ty, které mají pálivější charakter, respektive prohřívají organismus, jako jsou například ředkvičky, pórek, cibule, křen, česnek a ideální je nezapomínat na zázvorový čaj (více o něm v mém dalším článku). Na psychické úrovni je důležité nepodléhat smutkům a úzkosti z banálních příčin (často je také můžeme nazývat podzimní deprese) a radovat se z maličkostí, jako je zdraví, milující rodina, děti atd., i když zrovna nesvítí sluníčko. Často si totiž důležitost těch maličkostí uvědomíme, až ve chvíli, kdy o nějakou z nich přijdeme. Krásný listopad.