Kysané zelí

Nakonec jsem se rozhodla, že téma podzimní imunity rozšířím o ještě jednu zásadní potravinu. Byla by opravdu škoda, kdybych zrovna na ni zapomněla. Je totiž také pokladnicí vitamínu C a dalších cenných látek. Možná vás napadá otázka, proč jsem do tématu podzimní imunity zařadila právě druhy potravin s vysokým obsahem vitamínu C, vždyť je ho všude plno (nebo se dá jednoduše koupit v lékárně). Je to nejen tím, že vitamín C v přirozené formě je lépe využitelný v lidském těle, ale také proto, že většina vitaminu
C v zelenině se na podzim a v zimě (kdy je lépe zeleninu tepelně upravovat. V syrové podobě v těle působí ochlazení), ztrácí. Hrdě vám tedy představuji kysané zelí. Jeho výhodou, v porovnání s rakytníkem nebo granátovým jablíčkem, je poměrně snadná celoroční dostupnost, a co do množství vitamínů a cenných látek vůbec za výše jmenovanými nezaostává.
Jak už bylo zmíněno, vitamínu C je v kysaném zelí opravdu hodně, je to díky kvašení, při kterém se vitamín C neztrácí (oproti jiným způsobům zpracování). Navíc vzniká bakterie mléčného kvašení, která podporuje zdraví prospěšné bakterie ve střevech, a tím nejen umožňuje lepší vstřebání (a i využitelnost) živin a vitamínů, ale také zabraňuje množení zhoubných mikroorganismu. U trávicího ústrojí ještě chvíli zůstaneme. Možná už jste zaslechli tvrzení, že imunita organismu se schovává ve střevech. Kysané zelí to jen potvrzuje. Svým významným působením na sliznici trávicího ústrojí, je vhodným pomocníkem při rekonvalescenci po léčbě antibiotiky (nejsou tedy potřeba probiotika z lékárny). Navíc pravidelnou konzumací posílíte imunitní systém a "srovnáte si zažívání". Díky méně známému vitaminu U (nebo-li S-metylmetionin) má výjimečně hojivé účinky na žaludeční a dvanáctníkové vředy (mnohokrát i vědecky ověřeno).
Jeho unikátnost lze také spatřovat v obsahu vitamínu B12, který pokud nejste vyznavači bezmasého výživového směru, vám pravděpodobně nechybí. V případě, že však maso nejíte, neměli byste na kysané zelí zapomínat, neboť je to jedna z mála potravin rostlinného původu, která ho má. A proč je tak důležitý? Jako všechny vitamíny z řady B se stará o naší nervovou soustavu, zvyšuje odolnost vůči stresu, ale hlavně podporuje tvorbu červených krvinek a stavbu kosti. I další vitamíny z řady B, jako je B1 a B2 jsou přítomny, oba nutné pro naší psychickou pohodu a dobrou náladu.
Dále v kysaném zelí můžeme najít i vitamín K, který zlepšuje srážlivost krve a také urychluje hojení ran. Kysané zelí je nízkokalorické a pomáhá vylučování odpadních látek z těla (podporuje správnou funkci ledvin), nezapomeňte tedy na něj, když budete chtít nějaké to kilo shodit.
Pokud jsem vás svým příspěvkem inspirovala k jeho nákupu, dovolím si ještě malou radu závěrem. U kysaného zelí se vyplatí přečíst si složení, neboť na trhu existuje celá řada produktů, které neobsahují bakterie mléčného kvašení. Jsou plné přidaných konzervantů (ocet, umělé konzervanty apod), čímž naopak množství vitaminů rapidně snižují. Správné složení kysaného zelí by mělo být zelí, sůl (jako konzervant), bakterie mléčného kvašení (někdy není uvedena) a koření (nemusí být). Neměl by projít žádnou sterilizací či pasterizací.
Jak a s čím ho jíst? Ideálně syrové, jako zeleninová příloha k večeři, nebo skvěle doplňuje chuť luštěnin (navíc díky vitamínu C pomáhá vstřebatelnosti železa, které jinak tělo z luštěnin, kvůli vysokému obsahu vlákniny, téměř nevyužije).
Kysané zelí je vhodné pro kojící maminky, ale spíše až od 6. měsíce věku dítěte. Kvůli vyššímu obsahu vlákniny může způsobovat bolení bříška miminka a také může dítko reagovat vyrážkou na jeho kyselejší chuť. Pokud o něm uvažujete pro svoje děti, tak ideální je od věku dvou let s velice pozvolným zaváděním.