Březen - měsíc žlučníku

S příchodem měsíce března začalo jaro pomalu klepat na dveře. Víte, že s příchodem jara je nejvíce oslaben malý, ale přesto velice důležitý orgán; žlučník? Žlučník lze nalést při spodní části jater a je zodpovědný za hromadění a vylučování žluče, kterou vytvářejí játra. Žluč je potřebná pro trávení, především ke štěpení tuků (proto se často objevuje podraždění po tučném jídle, neboť dochází k velkému zatížení žlučníku). Při nerovnováze vznikají žlučové kameny. 
Jak poznat oslabený žlučník po fyzické stránce? Projevuje se zvýšenou potřebou říhání, tlaky na hrudníku a na pravé straně pod hrudníkem, problémy s klouby, zejména lokty, kyčle, kolena. Dále se projevuje bolestí hlavy, až do migreny (zvláště na pravé straně hlavy a spánku). Může také způsobovat nespavost a to v době mezi 23:00 - 1:00, kdy má právě žlučník svojí zvýšenou funkci. Jak se dá rozpoznat nerovnováha žlučníku na psychické úrovni? Zaznamenáte-li výbuchy agrese, vzteku a hněvu, zvýšenou citlivost, negativní myšlení a v neposlední řadě také bojácnost a deprese, měli byste se mít na pozoru. 
Jak žlučník posílit? Pokud cítíte, že by bylo potřeba žlučník více posílit, protože jste se ve výše uvedených příznacích našli, vyplatí se odlehčít stravu a to především od živočišných produktů (hlavně tučné sýry, maso) a od grilovaných a smažených pokrmů. Zpočátku března se je dobré prozatím kombinovat vařenou zeleninu se syrovou (stále platí, že jaro teprve začíná a nastolením jen syrových salátu by mohlo mít za následek "ochlazení" organismu a problémy se zaživáním). Vyvarujte se však úplnému vynechávání jídla, protože to vede k tvorbě žlučníkových kamenů. Pokud ale citíte, že chcete jen lehce posílit žlučník, zařaďte do každodenních zvyků teplou vodu s citronem po ránu nalačno nebo během celého dne (jistě máte pocit, že se opakuji, protože u ledvin jsem ji doporučovala taky, ale je to zkrátka malý a levný zázrak, který má přiznivý vliv na celý organismus), kopřivový čaj (ne více než dva šálky denně, není vhodný pro těhotné a kojící ženy) nebo čaj z pampelišek (žlučník má rád hořké chutě, taktéž není vhodný pro těhulky a kojící maminky). Rozhodně super je zařadit kuru z ostropestřce mariánského (prodávají se buď kapky, olej nebo tablety. Osobně mám vyzkoušené kapky a olej a ty mohu jen doporučit. Těhotné a kojící ne
:() a nebo zeměžluč kapky (tady také kojící maminky a těhulky ne). Důležité je se také zaměřit na duševní stav, pokud máme pocit, že právě názory a postoje druhých lidí mají za cíl na nás útočit (a to je to, co ve vás může vyvolat pocit hněvu), je dobré si říct, že názory jiných se nás ve skutečnosti netýkají, a nemá proto smysl jim věnovat žádné emoce. Pokud v sobě budeme dusit negativní emoce vzteku a hněvu, budeme jen přispívat k oslabení žlučníku. 
Krásný březen.
:-