Granátové jablko


Pomalu se blíží konec seriálu na téma podzimní imunita, v jeho třetí, předposlední části vám dneska představím plod, který je již od dob Antiky považován za nositele plodnosti, dlouhověkosti a věčné krásy a lze ho právě nyní najít na pultech obchodů. Je to ovoce, které pochází ze Středomoří (jeho prapraprapra...předci jsou však ze Somálska), dá se v zakrslé podobě pěstovat i u nás a je to vitamínová bomba, nebo chcete-li granát (který svým tvarem připomíná). Seznamte se s granátovým jablkem.
Čím je tedy tak zajímavé, že už středověké národy ho hojně užívaly pro jeho blahodárné účinky? Stejně tak jako rakytník a šípek je bohatý na velké množství vitaminu C. Dále zde opět můžeme najít vitamíny z řady B (konkrétně B1, B2, B3), které se starají o naší psychickou pohodu a dobrou náladu. Mně ale přijde velice důležitý obsah (esenciálních i neesencialních) aminokyselin, z nichž některé se vyskytují převážně v živočišných produktech, a proto by granátové jablíčko nemělo chybět na stole žádného vegetariána. Ovšem neskutečným esem v rukávu je antioxidační aktivita (díky látkám souhrnně nazývaných polyfenol), která je přibližně 40 krát silnější než u zeleného čaje či borůvek. Proto ho lze považovat za úspěšného bojovníka s volnými radikály, který působí protirakovinně (zejména proti rakovině prsu a prostaty), zmírňuje záněty (i ty chronické) a zpomaluje proces stárnutí. Chystáte-li se hubnout, nebo si chcete prostě jen udržovat štíhlou linii, neměli byste na něj v jídelníčku zapomínat, protože nejen že vyloučí škodlivé látky z těla, ale je nízkokalorické a díky obsažené vláknině také upravuje zažívání. Další zajímavostí je, že kombinací vitamínů příznivě působí jak na ženskou, tak i mužskou hladinu hormonu v těle a optimalizuje ji (tím pomáhá proti problémům, které vychází z její nerovnováhy, jako je u dam bolestivá menstruace, problémy s otěhotněním, snížené libido či u pánů taktéž pokles libida a problémy s potencí). Jistě byste ho také našli na seznamu známých a účinných afrodiziak. Proč si ale dopřát granátové jablíčko právě v době různých chřipek a nachlazení? Protože obsahuje látky, které snižují tělesnou teplotu a usnadňují průběh akutních virových infekcí (jako jsou rýma, záněty horních a dolních dýchacích cest), které jsou v současném počasí více než obvyklé.
Jak ho konzumovat? Plody, které se nachází uvnitř jablíčka lze výborně doplnit chuť bílého jogurtu či obilné kaše, nebo si z nich můžete připravit lahodný domácí džus.