Semínka - část 2.

Již v minulém díle jsem se rozhovořila o semínkách a protože mě nepřestávají překvapovat svým složením, seznámím vás dnes se semínky sezamovými a konopnými.
Semínko konopné je produktem tzv. technického konopí (obsahuje mizivé množství omamné lákty THC, nezpůsobuje intoxikaci) a je klíčem k duševní pohodě a vitalitě. Důvodem je bohatý obsah omega-3 (hlavně kyselina linolenová, která zajišťuje správnou funkci mozku, odstraňuje migrény a bolesti hlavy a nespavost) a omega-6 mastných kyselin (významná především gama linolová kyselina, která příznivě působí na hormonální rovnováhu, pevnost a lesk vlasů, krásnou pokožku, snižuje hladinu cholesterolu a působí léčivě při potížích s trávením a žaludkem). Díky obsahu téměř všech vitamínu ze skupiny B je skvělou prevenci pří velké fyzické i psychické zátěži. Nejlépe konzumovat konopné semínko loupané, které si můžeme dát ještě přes noc do vody naklíčit. Důležité je i skladováni, které se doporučuje v uzavřené nádobě v ledničce, protože loupané semínko je náchylké ke žluknutí.
Semínko sezamové mnohým se určitě vybaví jeho nejčastější použití jako posypka různých pekárenských výrobku, ale rozhodně si zaslouži větší pozornost, přihlédne-li se k jeho vynikajícímu složení. Za zmínku stojí velké množství vápníků, který je dokonce několikanásobně větší než v mléku. Dále obsahuje nezanedbatelnou dávku železa, proto jej lze použít při boji s chudokrevností, menstruačními potížemi a má pozitivní vliv na tvorbu mléka v období kojení. Stejně tak jako konopné semínko, obsahuje velké množství vitaminů z řady B, a proto příznivě působí na nervový systém a proti depresi. Pokud trpíte na alergii na arašidy, raději sezamové semínko z jídelníčku vypusťte. Sezamové semínko lze před konzumací namáčet, nebo rozemlít, aby se zvýšila účinnost látek v něm obsažených. Skladování opět spíše v lednici v uzavřené nádobě.