Semínka - část 1.

Konzumace různých druhů semínek je pro tělo velmi prospěšné, na tom se asi shodneme všichni. Co mě však zarazilo, při nedávném čtení jednoho článku, bylo, že se nikde neuvádělo, jak semínka správně upravit, aby se zvýšila jejich stravitelnost. Přitom stravitelnost drobných semínkem v těle, díky pevné slupce a jiným látkách, které brání semínkům při jejich předčasném vyklíčení, je velmi nízká. Pojďme se tedy společně podívat na zoubek lněnému, slunečnicovému a dýňovému semínku.
Lněné semínko je velkým zdrojem omega 3 tuků (snižují hladinu "zlého" cholesterolu v krvi), které bývají v přírodních zdrojích spíše raritou (obsaženy hlavně v rybím tuku), vlákniny (reguluje zažívací ústrojí), hořčíku, zinku a vitamínu B (pozitivní vliv na nervovou soustavu a při pocitu vyčerpání). Pro zvýšení stravitelnosti a využitelnosti vitamínu v nich obsažených je nutné je konzumovat rozemleté (nebo drcené), neboť v celku (tím jak jsou drobná) je tělo není schopno zpracovat a nemají žádný účinek.
Semínka dýňová často také přezdívaná jako přírodní antidepresivum, především díky stimulaci vyplavování serotoninu v mozku, který má přímý vliv na náladu. Obsahuje vitamíny rozpustné v tucích jako je A, D, E, které působí protinádorově, příznivě ovlivňují imunitu a mají omlazující a regenerační účinky. Dýňová semínka jsou však také často vyhledávána pro jejich léčivé účinky na močové ústrojí. Zvýšení stravitelnosti pomůže především jejich namočení přes noc ve vodě, kdy semínko změkne, aktivují se v něm enzymy a bílkoviny se stanou stravitelnější, naopak antinutriční látky se vyplaví do vody. Dobré je po namáčení dát semínka na 10 minut do trouby (na 150C), aby se vysušila a nezačal v nich hnilobný proces.
Posledním, uzavírajícím skupinu seriálu o semínkách, je semínko slunečnicové. Ve slunečnici je hodně vitamínu E, který příznivě působí na pleť a vlasy a má pozitivní účinek na hojení všemožných ran (vč.akné) a regeneruje organismus.Stejně tak jako dýňová semínka lze zvýšit jejich stravitelnost namáčením. Lze je však také opražit na sucho (nebo přidáním ghí; zvýší vstřebatelnost vitaminů rozpustných v tucích) na pánvičce. Pozor však na vysoké teploty (ty semínkům škodí, proto je pražte na mírné ohni), jakmile začnou semínka na pánvičce praskat, jsou hotová a výborná a levná pochoutka je na stole.
Důležité je ještě se zmínit o jejich skladování (platí pro všechny tři výše uvedené), nejlépe se uchovávají v ledničce v zavřené nádobě, aby nedocházelo k jejich žluknutí a oxidaci tuků.