Červen - měsíc tenkého střeva

V minulých měsících jsme se očistili (zejména žlučník, játra, ledviny) a posílili srdce. Teď však nastává čas přesunout pozornost trochu níže a to na tenké střevo, které je nejvíce oslabeno v měsíci červnu. 
Tenké střevo je spojnicí mezi žaludkem a tlustým střevem a probíhá v něm proces vstřebání a trávení potravy. 
Jak poznáme, že naše tenké střevo není úplně v kondici po fyzické stránce? Rozhodně nám napoví problémy s trávením, časté nadýmaní, pocit těžkého břicha, nebo tlak v podžebří. Tenké střevo velice výrazně oslabuje strava, která překyseluje organismus (sladké, živočišné tuky, pečivo, zejména z bíle mouky, káva, alkohol, smažené a těžké jídlo). Často se také problémy s tenkým střevem mohou projevit opakovanými bolestmi páteře nebo problémy se slinivkou.
Na psychické úrovni nám potom ubližuje tzv. "nestrávení denních událostí". Pod čím si lze představit neustále přemítaní a rozebíraní situací, které jsme přes den zažili a nějakým způsobem máme pocit, že jsme se v nich mohli zachovat jinak. 
Jak tenké střevo posílit? Zařaďte do jídelníčku vlákninu a odlehčete. Lehká a racionální strava (ryby, rostlinné tuky jakou jsou semínka, ořechy, dále celozrnné pečivo, zelenina a ovoce) dokáží se zažíváním udělat přímo zázraky. Dobré je na podporu tráveni zařadit mátový čaj (vynikajíci z čerstvé máty, která se dá jednoduše vypěstovat v truhlíku za oknem nebo koupit na farmářských trzích), jen pozor máta není vhodná pro těhotné. Dále roiboos čaj, který v sobě má i velké množství minerálů a podporuje trávení. Roiboos je vhodný (ba dokonce velmi prospěšný) pro nastávající maminky a nejen pro ně. Tenké střevo má svojí nejvyšší aktivitu mezi 13 -15 hodinou, proto zařazením právě zmíněných čajů a vynecháním kávy pro sebe a své trávení udělate velký kus práce.
Na psychické úrovni se snažte situace, které jste prožili nepitvat a pustit je. Všechno, co si v životě prožijeme, jsme si měli prožít a tak je to v naprostém pořádku. Smiřte se s tím, že ne vždy se člověk zachová, jak by měl, právě protože je člověk a chybovat je lidské. Důležité je si vzít z dané situace poučení a napříště se zachovat jinak, líp.