Těhotenská jóga - část 2.


Minule jsem nakousla téma cvičení jógy, ať už těhotenské nebo jiné během gravidity, dneska bych ráda navázala doporučeními, co vlastně cvičit.
První trimestr může být velice nevyzpytatelný; některé ženy trpí nevolnostmi (ráda bych uvedla nějaký tip, co nevolnost zmírnit, ale protože jsem si jími sama prošla a vyzkoušela kde co, vím, že zabralo jen to období přežít), některé únavou, někdo všechno dohromady a někdo se cítí dobře. Ať tak či tak, pokuste se v tomto období hodně odpočívat a meditovat. Jednoduchý návod na účinnou meditaci. Posaďte se do pohodlného sedu na patách nebo do tureckého sedu (klidně si dejte pod hýždě polštář, aby se vám pohodlně sedělo a záda opřete o zeď), ruce nechte uvolněně na kolenou, nebo se položte na záda, nohy si nechte volně roztažené, ruce si dejte na břicho. Zavřete oči a začněte pomalu dýchat nosem, všímejte si, jak vám dech proudí nosem dovnitř a ven, můžete také pozornost zaměřit na hrudník, jak se s nádechem pomalu zvedá a s výdechem klesá. Soustřeďte se jen na dech, pokud se během meditace vynoří nějaké myšlenky, nebo emoce (strach, úzkost, radost atd.), nehodnoťte je, vemte je na vědomí a zase se vraťte k dechu. Pro začátek zkoušejte takto pozorovat dech 5 minut a potom intervaly postupně navyšujte. Pokud se během prvního trimestru cítíte dobře, klidně pokračujte ve své praxi s ohledem na to, jak se cítíte (nezapomeňte vynechat pozice uvedené v minulém článku).
Druhý trimestr se vyznačuje návratem energie a duševní pohody, je dobré se zaměřit na pozice posilující dolní končetiny (aby unesly miminko uvnitř) a otevírající kyčle (například varianty na bojovníka 2). Pokud trpíte na nízký krevní tlak a máte závratě, častěji během cvičení odpočívejte (např. v pozici dítěte) a z pozic se zvedejte pomalu. Důležité je v tomto období také uvolňovat páteř (např. dýchání v kočce, nebo v lehu na zádech a koleny po stranách bříška opisovat krouživé pohyby bedry) a hlídat si správné postavení, aby nedocházelo k přetěžování bederní oblasti (pánev by měla být ve stoje vždy mírně podsazená, tak aby směřovala kolmo k zemi). Často se objevují v tomto období problémy s karpálním tunelem (většinou od 20tt, kdy se mění hladina hormonů v těle), může proto bolet střední nerv v zápěstí a objevit se také může mravenčení a bolesti prstů, jednoduše protáhnete rychlým zabalením ruky v pěst a zpět roztažením nebo kroužením zápěstí.
Třetí trimestr pomalu signalizuje závěrečnou fázi těhotenství, která je zakončena porodem a příchodem miminka. Některé ženy mohou mít z porodu strach, proto má rozhodně význam se znovu zaměřit na relaxaci a meditaci (např. viz výše). Na uklidnění také skvěle pomáha střídavý dech přes nosní dírky (začíná se zacpáním pravé nosní dírky a výchedem přes levou. Znovu se nadech děje přes levou nosní dírku, ale další výdech je už realizován přes pravou nosní dírku. Další nádech potom opět pravou nosní dírkou a výdech levou. Pomalu opakujte během deseti dechů). Budete se po tom cítit krásně zrelaxované. Důležité je také uvolňovat kyčle, například v pozici motýlka, nebo motýlka vleže na zádech (také známé jako pozice blaženosti).
Věřím, že vám má doporučení pomohou zpříjemnit období těhotenství a připravit tělo na příchod miminka. 
❤❤