Těhotenská jóga - část 1.

Myslíte si, že těhotenství a cvičení nejde dohromady? Já bych řekla, že jde, ale hodně záleží na tom, jaké si zvolíte. Asi je zřejmé, že jako jogínka se nebudu zabývat ničím jiným než cvičením jógy v období gravidity. Proč je důležité během těhotenství cvičit jógu (pokud se cítíte dobře, hlavně od druhého trimestru)? Protože je potřeba tělo připravit na nový stav (hlavně posilování a uvolňování pánevního dna) a porod, který je fyzicky náročný a žena potřebuje být v kondici. Jedna z nejdůležitějších věcí během cvičení v těhotenství je bezpečnost. Ať už chodíte na běžnou hodinu jogy (doporučila bych pouze těm, které už jógu praktikovaly před otěhotněním), nebo těhotenskou jógu, měla byste si vždy položit otázku, zda je pro vás daná pozice bezpečná (resp. nehrozí-li riziko pádu) s ohledem na váš stav (často se během těhotenství objevuje nízký krevní tlak, který může způsobovat závratě, takže i zdanlivě bezproblémová pozice se může stát potenciálně nebezpečnou, např. rovnovážný bojovník apod.). Potřeba brát v tomto období zvýšený ohled na to, jak se cítíte, je zvláště důležitá v prvním trimestru. Pokud se v prvním trimestru cítíte unavení, nebojte se odpočívat. Jóga zde nefunguje jako jindy, že se po ní budete cítit nabití a plní energie, spíše naopak (navíc je to rizikový trimestr na samovolné potraty, především 9.-14.týden, takže o to víc se zaměřte na relaxaci), cvičení pak můžete klidně dohnat až se vám začne navracet energie v druhém trimestru.
Ačkoliv se před cvičením jógy doporučuje jíst a pít nejlépe 3 hodiny, pro těhotnébych tak striktní nebyla. Zvláště v prvním trimestru, kdy klesá krevní tlak a ženy by měly jíst každé dvě hodiny, aby jim nebylo špatně, není žádný problém se najíst i 0.5-1hodinu před cvičením.
Na co si dát pozor během cvičení? Neměly byste se přehřívat, v této souvislosti je dobré vynechat dynamičtější styly jógy a především bikram a hot jógu. Doporučuje se již od začátku vynechat obrácené pozice (stoj na hlavě, stoj na rukách, svíčka, pluh, po 30. týdnu i vynechat pozici, kdy jsou nohy jen opřené o zeď, resp. pánev je výš než hlava. Důvodem je, že způsobuje odtok krve z dělohy), dále pozor na pozice přepínající břišní svaly (tzn. rotace, zkruty, záklony, obrácený trojúhelník, výdrž v prkně, loďka a jiné pozice posilující a svírající břišní svaly. Při posilovaní přímých břišních svalů během těhotenství může dojít k tzv. diastáze, která je často neměnná a lze ji po těhotenství odstarnit pouze operativně nebo zmírnit posilováním šikmých břišních svalů), vynechejte i pozice na břiše (jako je kobra, kobylka, luk aj. Především od druhého trimestru, kdy se už může objevit břiško), opatrná bych byla i u pozic na jedné noze (jako je strom, rovnovážný bojovník, pozice půl měsíce, lze je dělat, ale využila bych oporu stěny nebo bloku).
Možná jste teď nabyly dojmu, že sice v těhotenství je cvičení jógy potřebné, ale vlastně moc pozic cvičit nemůžete. Ráda bych vás vyvedla z omylu, a proto vám doporučuji si počkat na pokračování seriálu jógy pro těhotné.