Duben - měsíc jater


Zima nás pomalu opustila a přišlo jaro. S jarem je často spojován pojem detoxikace organismu. Ale víte, proč je dobré si s příchodem jara naordinovat rozumnou očistu těla? Na jaře (tedy přesněji v dubnu) jsou nejvíce oslabeným orgánem játra. A játra jsou v těle velice důležitá, i když si jich často moc nevážíme. Mají v těle nezastupitelnou roli, především ve zpracování látek z krve, ale hrají unikátní roli v detoxikaci organismu od škodlivin (často jsou přezdívány chemická továrna), které se do těla mohou dostat potravou nebo si je může tělo vytvořit v průběhu látkové přeměny. Játra tyto toxické látky dále metabolizují tak, aby mohly být z těla vyloučeny. 
Jak se projevuje oslabení jater? Na fyzické úrovni únavou (možná jste někdy zaslechli pojem "jarní únava", která není ničím jiným než projevem oslabených jater), lámáním nehtů a potíži se zrakem. Na psychické úrovni játra kumulují všechny nezpracované emoce. Vše, co v sobě dusíme a nijak neventilujeme, oslabuje játra. Dále jim také moc nepřidá emoce jako je agrese, hněv a zlost. Právě hněv, který se objeví při každé malichernosti, by nás měl upozornit, že je potřeba se na játra zaměřit. 
A jak tedy játra podpořit? Rozhodně jim prospěje, když si dáte týden až dva pauzu od konzumace živočišných produktů (zejména mléčné výrobky, maso), alkoholu a smažených a těžkých pokrmů. Nejvhodnější doba pro zahájení menší úpravy jídelníčku bývá po úplňku, kdy bude měsíc couvat a tělo je připraveno na odlehčení. Rozhodně se vyplatí zařadit také kapky/olej/čaj z ostropestřce mariánského, který má opravdu vynikající účinky, co se posílení a ozdravení jater týká. Dále stojí za vyzkoušení čaj z pampelišek (doporučuji neporcovaný, který se dá dobře sehnat v lékarně), přiměřený pohyb a dostatečný spánek. Játra mají ohromnou regenerační schopnost, takže i malá podpora může udělat doslova divy. Na psychické úrovni určitě prospěje si věci nebrat osobně, protože malokdy jsou domnělé a subjektviní pocity o útoku osobního charakteru. Pokud vás někdo během dne naštval, večer se posaďte, zavřete oči a prodýchejte to. Můžete si představovat, že se na danou osobu usmějete a nebo ji obejmete (skoro nepředstavitelné, že), má to skvělé osvobozující účinky. Tak krásné jaro.